think
14 مرداد 1401 - 20:02

سایه نتایج کنکور بر همه اخبار دانشگاهی کشور در هفته ای که گذشت

تهران-ایرنا- اعلام نتایج کنکور سراسری و به دنبال آن تعیین زمان انتخاب رشته داوطلبان داغ‌ترین خبر کشور در حوزه دانشگاهی طی هفته‌ای که گذشت بود.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، در هفته ای که گذشت اصطلاحاتی چون تب و تاب داوطلبان، سرنوشت جوانان، ماراتن علمی، آزمون بزرگ، غول کنکور و ... برای تشریح فرایند آزمون سراسری دانشگاه‌ها به وفور در جامعه و رسانه‌ها گفته شده است؛ به حدی که می‌توان گفت که فراگیرترین و پرکاربردترین اخبار دانشگاهی هفته بوده است. روز سه شنبه که اسامی پذیرفته شدگان برای انتخاب رشته اعلام شد باید تا چند روز نحوه انتخاب‌ رشته را ببینیم و بشنویم.

اعلام نتایج کنکور و آغاز انتخاب رشته داوطلبان از ۱۷ مرداد و در کنار آنها دو نوبته شدن کنکور سال آینده مهمترین موضوعات مطرح شده در بحث سنجش و آموزش است.

اعلام نتایج کنکور

اعلام نتایج کنکورعبدالرسول پورعباس رییس سازمان سنجش روز سه شنبه در نشست خبری درباره اعلام نتایج و انتخاب رشته آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ گفت: نتایج اولیه آزمون سراسری شامگاه سه شنبه روی درگاه سازمان سنجش قرار می‌گیرد.

وی به افزایش تعداد پاسخنامه‌ها در کنکور سراسری امسال اشاره کرد و یادآور شد: ۱.۵ میلیون پاسخنامه سال گذشته، امسال سه برابر شده است.  در این آزمون چهار و نیم میلیون پاسخنامه داوطلبان قرائت شده است، قرار بود که نتایج اولیه هفته آینده اعلام شود ولی با تلاش همکاران توانستیم زودتر نتایج را اعلام کنیم.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه تعداد یک میلیون و ۴۸۹ هزار و ۲۲۰ نفر در کنکور امسال ثبت نام کرده‌اند، یادآور شد: پس از اعلام نتایج اولیه، کارنامه منتشر و انتخاب رشته انجام می‌شود.

برگزاری کنکور سال ۱۴۰۲ در دونوبت

برگزاری کنکور سال ۱۴۰۲ در دونوبتحسن مروتی معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور از برگزاری آزمون سال ۱۴۰۲ در دو نوبت دی ماه ۱۴۰۱ و تیرماه ۱۴۰۲ خبر داد و گفت: آزمون سراسری کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی همزمان در اسفنده ماه ۱۴۰۱ برگزار می‌شوند.

وی افزود: ثبت نام برای نوبت اول آزمون سراسری در روزهای ۸ تا ۱۴ آبان ماه ۱۴۰۱ خواهد بود و آزمون روز پنجشنبه و جمعه ۲۹ و ۳۰ دی ماه ۱۴۰۱ برگزار می‌شود. روز پنجشنبه ۲۹ دی صبح گروه علوم تجربی و بعدازظهر آزمون گروه زبان‌های خارجی برگزار می‌شود.

معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش ادامه داد: صبح روز جمعه ۳۰ دی ماه آزمون گروه علوم انسانی و گروه علوم ریاضی و در بعدازظهر آن روز آزمون گروه هنر برگزار خواهد شد.

مروتی گفت: برای آزمون نوبت دوم کنکور سراسری ۱۴۰۲ ثبت نام آزمون در روزهای ۱۵ تا ۲۱ فروردین ماه ۱۴۰۲ انجام می‌شود و آزمون آن در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ۱۴ و ۱۵ تیرماه ۱۴۰۲ برگزار می‌شود که صبح روز ۱۴ تیر ماه آزمون گروه‌های علوم انسانی و علوم ریاضی و فنی و در بعدازظهر همان روز آزمون گروه هنر و صبح پنجشنبه ۱۵ تیرماه ۱۴۰۲ آزمون گروه علوم تجربی و در بعدازظهر آن روز آزمون گروه زبان های خارجی برگزار خواهد شد.

آغاز انتخاب رشته  از ۱۷ مرداد؛ نتایج نهایی آخر شهریور

آغاز انتخاب رشته  از ۱۷ مرداد؛ نتایج نهایی آخر شهریوراحسان جمالی معاون فنی و عمرانی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: انتخاب رشته داوطلبان آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ از روز دوشنبه ۱۷ مرداد ماه آغاز و تا روز شنبه ۲۲ مرداد ماه ادامه دارد.

اسامی نفرات برتر آزمون سراسری ۱۴۰۱ اعلام شد

اسامی نفرات برتر آزمون سراسری ۱۴۰۱ اعلام شدسازمان سنجش آموزش کشور اسامی ۱۰ نفر اول آزمون سراسری ۱۴۰۱ در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی و پنج نفر اول در گروه‌های هنر و زبان‌های خارجی را منتشر کرد.

پسران ۶۷ درصد رتبه‌های برتر کنکور امسال را از آن خود کردند

پسران ۶۷ درصد رتبه‌های برتر کنکور امسال را از آن خود کردندبررسی اسامی نفرات اول آزمون سراسری ۱۴۰۱ در پنج گروه آزمایشی نشان می‌دهد که از مجموع ۴۰ نفر رتبه‌های اول پنج گروه آزمایشی، ۲۷ نفر (۶۷ درصد) را پسران و ۱۳ نفر (۳۲ درصد) را دختران تشکیل می‌دهند.

اعلام اسامی پذیرفته‌شدگان دکتری تخصصی بدون آزمون استعدادهای درخشان دانشگاه تهران

اعلام اسامی پذیرفته‌شدگان دکتری تخصصی بدون آزمون استعدادهای درخشان دانشگاه تهراناسامی پذیرفته شدگان دوره دکتری تخصصی بدون آزمون استعدادهای درخشان در مقطع دکتری سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ دانشگاه تهران اعلام شد.

دانشگاه‌ها کمترین تعداد پرونده‌ها را در سازمان بازرسی دارند

دانشگاه‌ها کمترین تعداد پرونده‌ها را در سازمان بازرسی دارندمحمود باقری معاون حقوقی سازمان بازرسی کل کشور با بیان این که در سازمان بازرسی کل کشور، کمترین تعداد پرونده‌های تعقیبی را در مورد دانشگاه ها داریم گفت: دانشگاهیان باید با مراکز بازرسی استان‌ها تعامل برقرار کنند تا مسائل، مشکلات و نیازهای آموزشی آنها از راه درست آن حل و فصل شود.

هیچ پروژه جدید عمرانی به غیر از ساخت خوابگاه‌های متاهلی در وزارت علوم تعریف نمی‌شود

هیچ پروژه جدید عمرانی به غیر از ساخت خوابگاه‌های متاهلی در وزارت علوم تعریف نمی‌شودعلی خطیبی معاون مالی اداری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر ضرورت تکمیل پروژه‌های نیمه‌کاره وزارت علوم گفت: ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد مترمربع بنای نیمه‌کاره در مجموعه آموزش عالی داریم که باید تکمیل شود و فعلا هیچ پروژه جدید غیر از ساخت خوابگاه‌های متاهلی تعریف نمی‌شود.

تدریس ۶ رشته به زبان انگلیسی در پردیس ارس

تدریس ۶ رشته به زبان انگلیسی در پردیس ارسزهرا امام جمعه رییس پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران از تدریس ۶ رشته در این واحد دانشگاهی به زبان انگلیسی خبر داد و گفت: چهار رشته با گرایش‌های متفاوت مدیریت، یک رشته حقوق و یک رشته محیط زیست با گرایش آب و فاضلاب است که اگر بتوانیم سال آینده رشته های دیگر اضافه می‌شود.

ساخت شهرک نخبگان در کنار دانشگاه‌ها

ساخت شهرک نخبگان در کنار دانشگاه‌هاناصر باقری مقدم قائم مقام بنیاد ملی نخبگان از امضای تفاهم‌نامه بنیاد ملی نخبگان با دانشگاه‌های بزرگ مراکز استان خبر داد و گفت: این اقدام اولین گام در تحقق طرح ساخت شهرک‌های نخبگانی در سراسر کشور است.

وی یادآور شد: نظر به دستور رییس‌جمهور در راستای ایجاد شهرک نخبگان در کشور و رفع مساله مسکن اجتماع نخبگانی به عنوان موضوعی مهم در حفظ و نگهداشت نخبگان و مستعدان برتر و فراهم آوردن شرایط مناسب برای بهره‌مندی از توان آنها در توسعه و پیشرفت کشور، انجام اقدامات اولیه تحقق طرح ساخت شهرک نخبگان در دستور کار بنیاد ملی نخبگان قرار گرفته است.

تلاش بر احیای مراکز جامع علمی کاربردی منحل شده

تلاش بر احیای مراکز جامع علمی کاربردی منحل شدهمحمد فتحیان معاون نظارت و سنجش دانشگاه جامع علمی و کابردی کشور گفت: با برنامه ریزی جامع به دنبال احیای مراکز آموزش علمی و کاربردی منحل شده در سالهای قبل هستیم و در کنار آن بر مبنای تقاضا و آمایش استانی، مراکز جامع را در استانها افزایش خواهیم داد.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 537480