think
25 مرداد 1401 - 10:02

افزایش کیفیت و طول عمر پروژه‌های راهداری در استان بوشهر

بوشهر- مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان بوشهر از کنترل کیفی عملیات اجرایی و افزایش کیفیت و طول عمر پروژه‌های راهداری در استان بوشهر خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالکریم اخترشناس صبح سه‌شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به اجرای پروژه‌های تحت نظارت واحدهای اجرایی زیرمجموعه خود به صورت همزمان با دو آزمایشگاه خصوصی و یک آزمایشگاه دولتی تحت عنوان فنی و مکانیک خاک استان به منظور بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های بخش خصوصی و دولتی همکاری دارد.

خبرنگار مهروی هدف از این امر را ارتقای سطح کیفی پروژه‌ها، حمایت از اشتغال زایی و بومی گرایی برشمرد و عنوان کرد: در راستای کنترل کیفی عملیات اجرایی شامل عملیات خاکی از جمله زیرسازی و روسازی راه)، عملیات بتنی شامل آب‌روها، پل‌ها، آب‌نماها و اجرای نیوجرسی و …، عملیات آسفالتی و سایر آزمایش‌های مورد نیاز پروژه‌ها از قبیل مطالعات ژئوتکنیک، مطالعات هیدرولوژی، آزمایشات طبقه بندی خاک و سنگ، برداشت ناهمواری‌های سطحIRI و … اقدامات مؤثری توسط آزمایشگاه‌های مکانیک خاک سطح استان صورت گرفته است.

زاییژئوتکنیکمدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان بوشهر خاطرنشان کرد: شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک استان نقش آفرینی مطلوبی در ارتقا کیفیت عملیات اجرایی مختلف و کنترل مرحله به مرحله پروژه‌ها داشته است.

اخترشناس با تاکید بر اینکه بدون شک در استان بوشهر همکاری لحظه به لحظه و دقیق شرکت‌های آزمایشگاهی در کنترل احجام عملیات اجرایی و کنترل کیفی مؤثر است، اظهار کرد: این همکاری جلوگیری از هدر رفت منابع مالی نیز بسیار مؤثر و محسوس بوده که این امر نویدی بر عملکرد خوب واحدهای مذکور در سطح استان است.

کمبود امکانات و به‌روزرسانی لوازم آزمایشگاهی

کمبود امکانات و به‌روزرسانی لوازم آزمایشگاهیکمبود امکانات و به‌روزرسانی لوازم آزمایشگاهیوی کمبود امکانات و به‌روزرسانی لوازم آزمایشگاهی را امری انکار ناپذیر خواند و گفت: رفع این معضل نیازمند حمایت از سوی سازمان‌های مربوطه است.

اخترشناس با تاکید بر اینکه ارزیابی و انجام آزمایشات تعیین مشخصات قیر و انجام آزمایش‌های مختلف طرح اختلاط آسفالتی از فعالیت‌های مهم آزمایشگاهی در حوزه راهسازی است، تصریح کرد: این امر باعث افزایش کیفیت در اجرای مخلوط‌های آسفالتی و افزایش عمر رویه راه‌ها می‌شود و همواره بررسی و کنترل کیفیت قیرها و طرح اختلاط آسفالت پروژه‌های تحت نظارت این اداره کل از درجه اهمیت و حساسیت بالایی برخوردار است؛ لذا معاونت فنی و نظارت بر بهره‌برداری اداره کل راهداری این استان تمامی گزارشات ارسالی را با جدیت پیگیری می‌کند.

به گفته مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان بوشهر، این اداره کل از ابتدای سال ۱۴۰۱ با هدف ارتقا سطح کیفی، افزایش طول عمر و به منظور کنترل حداکثری پروژه‌های استان اقدام به ثبت قرارداد واحدهای استقرار محلی آزمایشگاهی در ۱۰ شهرستان با هزینه‌ای بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان کرده است که این امر نشان از اهمیت حضور واحدهای مستقر آزمایشگاهی در پروژه‌های اجرایی سطح استان دارد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 597385