think
06 دی 1401 - 02:36

الگوبرداری اشتباه مربیان لیگ برتری از پُرگل‌ترین جام جهانی تاریخ/ «عظمت توخالی» و آقای گل‌های گل‌نزن!

مربیان لیگ برتری یک ماه به تماشای پُرگل‌ترین جام جهانی تاریخ نشستند، اما به نظر می‌رسد از تیم‌هایی سرمشق گرفته‌اند که جذابیت لیگ را کاهش می‌دهند.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، جام جهانی 2022 قطر یکی از جذاب‌ترین تورنمنت‌های تاریخ فوتبال به شمار می‌رفت که پُرگل‌ترین جام جهانی تاریخ را نیز به نام خود ثبت کرد. تماشای دیدارهایی سرشار از شور و هیجان سبب می‌شد فوتبالدوستان بخشی از مشکلات خود را برای حدود دو ساعت فراموش کنند و به تماشای مستطیل سبز بنشینند.

جام بیست‌ودوم با تمام اتفاقات خود به پایان رسید و انتظار می‌رفت بخشی از این جذابیت فوتبال، در رقابت‌های داخلی نیز به چشم بخورد. با این وجود، بازی‌ها در دو هفته اخیر جذابیت چندانی نداشت و تیم‌ها بیشتر از اینکه به دنبال زدن گل برتری باشند، برای بسته نگه داشتن دروازه خود و موقعیت ندادن به رقیب تلاش می‌کردند.

همین اتفاق سبب شد تنها 9 گل در هفت مسابقه هفته سیزدهم به ثمر برسد که چهار گلِ آن وارد دروازه تیمی شد که پیش از آن 29 گل دریافت کرده بود (نفت مسجدسلیمان)! به نظر می‌رسد سرمربیان در جام جهانی، تیم‌های کرواسی و مراکش را سرمشق قرار داده‌اند که با بازی دفاعی به نتیجه رسیده‌اند. مراکش که شگفتی‌ساز جام محسوب می‌شد و به مقام چهارم دست یافت، در هفت بازی خود مجموعاً 61 بار برای گلزنی تلاش کرد که کمتر از 9 شوت در هر بازی به شمار می‌رود.

لیگ برتر فوتبال , مجید جلالی , جام جهانی فوتبال , جام جهانی 2022 قطر , جام جهانی 2022 , جام جهانی قطر ,

نمی‌توان البته از مسائلی چون غیبت تماشاگران و وضعیت اقتصادی باشگاه‌ها چشم پوشید. آقای گل لیگ برتر یورگن لوکادیا بود که این هفته تصمیم به ترک ایران گرفت و دست پرسپولیس را در پوست گردو گذاشت. در این شرایط، محمد عباس‌زاده از تراکتور تبریز با 6 گل زده برترین گلزن لیگ به شمار می‌رود و میانگین کمتر از 0.5 گل در هر مسابقه را ثبت کرده که آمار ضعیفی برای یک مهاجم محسوب می‌شود.

در چنین وضعیتی می‌بینیم حامد شیری، مدافع تیم نساجی که پنالتی‌زن اول تیمش به شمار می‌رود، با چهار گل زده در جایگاه دوم آقای گلی قرار دارد! نفراتی چون شهریار مغانلو و مرتضی تبریزی که مهاجم اصلی تیم خودشان هستند، تنها سه بار موفق به گلزنی در لیگ بیست‌ودوم شده‌اند و در رده سوم بهترین گلزنان هستند.

تاکنون 189 گل در لیگ برتر به ثمر رسیده که میانگین 1.83 گل در هر مسابقه را رقم زده است. در پایان فصل‌های گذشته لیگ برتر هم میانگین کمتر از 2 گل در هر بازی ثبت شد که نشان می‌دهد قحطی گل در لیگ برتر مختص لیگ امسال نیست. لیگ ستارگان قطر میانگین 2.78 گل و لیگ برتر امارات میانگین 2.94 گل در هر بازی را بر جای گذاشته‌اند که آمارشان به مراتب بهتر از ایران است.

لیگ برتر فوتبال , مجید جلالی , جام جهانی فوتبال , جام جهانی 2022 قطر , جام جهانی 2022 , جام جهانی قطر ,

مجید جلالی، کارشناس فوتبال ایران درخصوص این مسئله به خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم گفت: با توجه به مسابقاتی که ظرف دو هفته اخیر دیدم، باید بگویم با این همه بودجه‌ای که صرف لیگ کرده‌ایم، این مسابقات یک عظمت توخالی است. آنچه در محتوای لیگ برتر می‌بینیم، بسیار ناچیز و نگران‌کننده است.

وی با انتقاد از کیفیت نازل لیگ برتر عنوان کرد: فکر می‌کردیم پس از یک ماه جام جهانی می‌توانیم بازی‌های بهتری در لیگ ببینیم، اما کیفیت مسابقات ظرف دو هفته اخیر بسیار پایین بوده است. این افت شاید به این دلیل است که تیم‌های بزرگ، بازیکنان بزرگ خود را در اختیار نداشتند یا رقابت تنگاتنگی در بالای جدول وجود دارد. تیم‌ها هر هفته در صدر جدول جابجا می‌شوند که با افزایش حساسیت‌ها، کیفیت بازی‌ها پایین می‌آید.

کارشناس فوتبال کشورمان در پاسخ به این پرسش که آیا می‌توان پیش‌بینی درستی از رقابت مدعیانی داشت که در هفته‌های گذشته دچار افت محسوسی شده‌اند، یادآور شد: برای پیش‌بینی باید داده‌ها را بررسی کنیم. دیدار صنعت نفت - استقلال بین یک تیم صدر جدولی و یک تیم انتهای جدولی بود که تیم پایین جدول عملکرد بهتری داشت، اما سرنوشت بازی با یک غفلت یا تصمیم داور تعیین شد. وقتی این داده‌ها را بررسی می‌کنیم، نمی‌توانیم تحلیلی برای آینده داشته باشیم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 937303